Varta H3
| Tillverkare | Varta |
| Serie | Silver Dynamic |
| Bild | ![]() |
| Batteri | H3 |
| Kapacitet (Ah) | 100 Ah |
| Starteffekt A (EN) | 830 CCA |
| Längd (mm) | 353 mm |
| Bredd (mm) | 175 mm |
| Höjd (mm) | 190 mm |
| Pol- ställning | (- / +) 0 |
| Poltyp | 1 |
| Klack | B13 |
| Vikt (kg) | x |
| Betyg | 5/5 |
| Köp | KÖP |
| Pris | 1650 SEK |
