Varta E44
| Tillverkare | Varta |
| Serie | Silver Dynamic |
| Bild | ![]() |
| Batteri | E44 |
| Kapacitet (Ah) | 77 Ah |
| Starteffekt A (EN) | 780 CCA |
| Längd (mm) | 278 mm |
| Bredd (mm) | 175 mm |
| Höjd (mm) | 190 mm |
| Pol- ställning | (- / +) 0 |
| Poltyp | 1 |
| Klack | B13 |
| Vikt (kg) | 19 kg |
| Betyg | 5/5 |
| Köp | KÖP |
| Pris | 1295 SEK |
